Ponad dwa lata temu ukazał się wpis na blogu odnośnie stworzonej aplikacji na mobilnego Windowsa: Chemia w żywności. Przez ten czas aplikacja stała się całkiem popularna i dość wysoko oceniana w markecie Windows. Po tak długim okresie przyszedł czas na stworzenie wersji na Androida. Lepiej późno niż w cale :)
Czym jest Chemia w żywności?
Podobnie jak wersja na mobilnego Windowsa, Chemia w żywności jest zbiorem ponad 370 numerów E jakie mogą znaleźć się w produktach spożywczych. Każdy z dodatków posiada unikatowy numer E, nazwę, przydział do grupy, informacje o szkodliwości, a także obszerny opis, który pomoże w dogłębnym przeanalizowaniu składnika. Będąc w sklepie szybko sprawdzimy skład na etykiecie i dowiemy się, czy dany element jest bezpieczny czy nie i może lepiej wybrać inny produkt z półki.
Aplikacja została wyposażona w szybkie wyszukiwanie, dzięki czemu odnajdziemy poszukiwany dodatek E po numerze, nazwie czy opisie. Każdy z numerów E został oznaczony kolorem, poszczególne barwy to:
-
zielony - bezpieczny
-
pomarańczowy - zalecana wysoka ostrożność
-
czerwony - zabroniony (w Polsce)
-
szary - brak dokładnych badań
Każdy z dodatków został przypisany do jednej z kategorii:
-
100–199 Barwniki
-
200–299 Konserwanty
-
300–399 Przeciwutleniacze i regulatory kwasowości
-
400–499 Emulgatory, środki spulchniające, żelujące itp.
-
500–599 Środki pomocnicze
-
600–699 Wzmacniacze smaku
-
900–999 Środki słodzące, nabłyszczające i inne
-
1000–1999 Stabilizatory, konserwanty, zagęstniki i inne
Baza danych pochodzi przede wszystkim z portalu ze zdrową żywnością JemCoDobre, a dodatkowo uzupełniona została poprzez analizę źródłowych danych z Food-Info, a także w niewielkiej część z Wikipedii.
Chemię w żywności na Androida można już pobrać poprzez Sklep Google. Jest to dopiero wczesna wersja aplikacji na Androida, więc będą zapewne kolejne aktualizacje.
Sama aplikacja działa na każdym Androidzie od wersji 4.0 i została w całości stworzona w Xamarin.Forms. Zachęcam do zgłaszania uwag i sugestii, a także do oceny aplikacji w markecie.
Wiele osób pisało odnośnie dodania opcji skanowania kodów kreskowych. Od strony technicznej jest to funkcjonalność łatwa do dodania, ale problemem jest baza produktów. Niestety nie ma ogólnodostępnej bazy produktów z kodami kresowymi, wraz z przypisanymi numerami E (aplikacja efood tworzy bazę danych dzięki użytkownikom).
Komentarze
Prześlij komentarz